Szybkość strony internetowej w służbie SEO

Czas jaki jest potrzebny do pełnego załadowania naszej witryny jest kluczowym elementem, który składa się na ogólne wrażenia użytkowników oraz pozycje strony w Google.

Szybkość strony i jej testowanie

Szybka strona = zadowoleni użytkownicy

Odpowiednio zoptymalizowana strona, która ładuje się w mniej niż 3 sekundy to brak frustracji ze strony użytkowników. Co więcej, dzięki odpowiednim zabiegom: kompresji czy użycia pamięci cache to zyska również na tym sam serwer: zmniejszy się pobierany transfer oraz zużycie zasobów systemowych.

Ile razy natrafiłeś na stronę, która uniemożliwiała swobodne przeglądanie jej zasobów. Przypomnij sobie, co wtedy robiłeś? Tak – ociężałe strony są wyłączane przez użytkowników i zapewne sam tak robisz, gdy tracisz cierpliwość patrząc na wciąż obracające się kółeczko w przeglądarce.

Szybka strona = premia od Google

Kolejną zaletą posiadania szybkiej strony jest również możliwość podwyższenia jej pozycji w wynikach wyszukiwania. Tak – szybkość i czas wczytywania strony mają znaczenie w algorytmie ustalającym ranking dla wyników wyszukiwania.

Jak sprawdzić czy moja strona jest szybka?

Prędkość wczytywania strony na początek możemy przetestować sami: sprawdźmy jak dużo czasu potrzeba od momentu wybrania naszej strony do jej pełnego załadowania po prostu mierząc czas wczytywania. Jeżeli czas ten wyniósł mniej niż 3 sekundy to super – jednak na tym nie kończ – zapewne można ten wynik poprawić!

Poniżej prezentuję najpopularniejsze i najbardziej przydatne narzędzia, które prócz mierzenia szybkości strony potrafią zidentyfikować i wskazać możliwe problemy i rozwiązania na polepszenie czasu wczytywania strony. Dzięki wskazówkom, które one wyświetlą Twój webmaster bez problemu wdroży zalecane zmiany i Twój serwis będzie znacznie bardziej przyjazny użytkownikom i wyszukiwarkom! Sprawdź zatem te przydatne w użyciu narzędzia online do testowania stron!

Narzędzia do testowania szybkości strony www

Pingdom, link: https://tools.pingdom.com/

Test strony w Pingdom

Przydatne i proste narzędzie, które w parę sekund wyświetla nam wyniki zmierzonych parametrów wczytywania strony.

GTmetrix, link: https://gtmetrix.com/

Test strony w GTmetrix

Rozbudowane narzędzie, które dokładnie punktuje i ocenia każdą składową naszej strony. Niezwykle przydatne przy wprowadzaniu zmian na stronie.

Mobile Website Speed Testing Tool od Google, link: https://testmysite.thinkwithgoogle.com/

 

Test szybkości strony z Google

Narzędzie od Google, które w prosty sposób pokazuje nam braki i możliwe rozwiązania problemów z szybkością strony. Dodatkowo dzięki temu narzędziu dowiemy się czy strona jest poprawnie rozpoznawana jako przyjazna dla urządzeń mobile.

Jak widzimy, testowanie szybkości strony za pomocą dedykowanych narzędzi jest proste i szybkie. Jeżeli wprowadzimy zalecane rekomendacje to na pewno skorzystają na tym zarówno nasi użytkownicy jak i nasz serwer!

2 thoughts on “Szybkość strony internetowej w służbie SEO

  1. Czy naprawdę szybkość strony jest ważna przy SEO?
    Dlaczego to właśnie czynnik taki jak prędkość ładowania ma być wyznacznikiem tego, która strona jest lepiej pozycjonowana?

    1. Jest ważna, jednak jest to jeden z wielu czynników i oczywiście nie przegonimy pozostałych konkurentów w SERP-ach jeśli nasza strona będzie się najszybciej wczytywała spośród wszystkich. Jest to jednak zawsze plus w rankingu.
      A dlaczego szybkość wczytywania strony jest brana pod uwagę przez Google? Z prostej przyczyny – wyszukiwarce zależy na zadowoleniu użytkowników, zatem nie proponuje ona stron, które wczytują się za długo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *