Aktualizacja od Google: Ruchy w wynikach wyszukiwania

Przez dłuższy okres firma Google zaniedbywała wygląd wyników bezpłatnych skupiając się na intensywnym rozwoju systemu reklamowego AdWords. W ostatnich dniach notuje się duże ruchy w pozycjach zarówno dla stron polskich jak i międzynarodowych. Czyżby to początek wprowadzania dawno już zapowiadanych zmian?

Zmiany w SERP(ach) - aktualizacja od Google

To w jaki sposób wyszukiwarka Google układa listę wyników wyszukiwania dla zapytań użytkowników jest na bieżąco określane przez zaawansowany algorytm w dokładnie tym samym czasie co zadawane pytanie. Czynników determinujących, która strona będzie wyżej od drugiej jest ponad 200 i każdy ma wpływ na jej wahania w wynikach wyszukiwania.
Czasami jednak Google wprowadza do swojego algorytmu większe poprawki, czytaj. ulepszenia. Takie większe aktualizacje są nawet specjalnie nazywane: Panda, Pingwin, Koliber. Te przyjemne zwierzątka to prawdziwi „czyściciele” SERP-ów, które:

  • karają za nienaturalne linki,
  • karają za płytkie i spamowe treści,
  • nagradzają za mobilność i szybkość strony,
  • i wiele więcej.

Zazwyczaj w chwili opublikowania danej aktualizacji notuje się dla różnych stron olbrzymie spadki lub wzrosty. Te witryny, które są pozycjonowane w bezpieczny sposób i są naturalnie popularne nie muszą się bać tych aktualizacji. Wręcz przeciwnie – taka aktualizacja to dla nich zastrzyk nowych odwiedzających na niekorzyść dla stron, które na to nie zasługują, ponieważ wg. wyszukiwarki zostały ocenione jako te gorszej jakości.

Sytuacja na teraz: Lipiec/Sierpień

Zaobserwowaliśmy dosyć duże zmiany pozycji u naszych klientów, utwierdzając się tylko w przekonaniu, że podejmowane wobec ich stron działania są solidnie wykonywane. Sprawdziliśmy dodatkowo, czy rzeczywiście może to mieć związek z czynnikiem zewnętrznym jakim może być kolejna, duża aktualizacja. W tym celu skorzystaliśmy z dwóch serwisów, które nieustannie monitorują wybrane pozycje dla tysięcy stron internetowych i ich wskazania również wskazują na bardzo duże roszady.

Serwis Algoroo.com

Dane o zmianach w Google od Algoroo

Serwis SerpWatch

Dane o zmianach w Google od serwisu SerpWatch

Jak widać, od połowy lipca mamy dosyć gorący okres, w którym do dzisiaj pojawia się wiele zmian, które jak możemy przypuszczać mogą mieć związek z wprowadzaniem kolejnej aktualizacji – nie wiadomo jednak czy to będzie już długo zapowiadany Pingwin, czy może wciąż ulepszany od zeszłego roku algorytm RankBrain.

One thought on “Aktualizacja od Google: Ruchy w wynikach wyszukiwania

  1. Dzięki, szukałem właśnie potwierdzenia tego, że nie tylko u mnie coś się dzieje. Od chwili publikacji tego postu dzieje się nawet więcej w wynikach wyszukiwania….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *